Az elmúlt 10 évben nagyon népszerűek lettek a magaságyások, nemcsak vidéken, de a városi kertekben is sokan belevágtak már emelt ágyás kialakításába. A magaságyás magassága nincs kőbe vésve, hogy mekkora kell legyen, mert több dologtól is függ, hogy mi a jó választás.
Mennyi földet is kell beletöltenünk, hogy sikerrel járjuk? Milyen magas legyen az emelt ágyás?
A magaságyás magassága
Négy dolog is befolyásolja a megfelelő magasságot:
- a kertész,
- a termelni kívánt zöldség vagy gyümölcs,
- a meglévő talajunk állapota, azaz a telepítés helye,
- a rendelkezésre álló költségkeret.
Minél magasabb az ágyás, annál több föld kell a feltöltéséhez. Ez pluszköltséget és pluszmunkát is jelent.
Egy átlagos kerti zöldség gyökereit alapul véve 25-30 cm magas földvastagság már megfelelő a termesztésre.
Ha ennél magasabb ágyást szeretnénk, mert pl. kerekesszékesek is szeretnének kertészkedni, akkor lábakkal is megemelhetjük az ágyást. Ilyen esetben viszont gondoskodnunk kell elég erős alj építéséről, mely elbírja a nedves föld súlyát, ugyanakkor megfelelő vízelvezetéssel is rendelkezik. Kerekesszékes kertészek számára a 60 cm-es magasság ideális. A fájós derekú kertészeknek 90 cm magasságú ágyás nyújthat segítséget.
Ha gyerekek is kertészkednek a kertben, nekik az a kényelmes, ha az ágyás minél közelebb van a földhöz.
Ha kertünk mérete megengedi, akkor készíthetünk különböző magasságú ágyásokat, hogy minden korosztály megtalálhassa az örömét a kertészkedésben.
A magasabb ágyások peremét kialakíthatjuk úgy, hogy rá lehessen ülni, így még kényelmesebben serénykedhetünk a kertben. Kiváló hely lehet gyönyörködni a szeretettel gondozott növényeinkben.
Fontos megjegyezni
Ha a magaságyásunk alacsonyabb, mint 25 cm, akkor érdemes fellazítani a meglévő talajt is, hogy a növények gyökerei könnyen utat törhessenek maguknak. Távolítsuk el a köveket, a törmelékeket is, ne csak a gazokat húzzuk ki.
A szilárd burkolatra helyezett magaságyások esetén a 25 cm magasság már nem biztos, hogy megfelelő egyes növények számára: pl. burgonya vagy hosszú gyökérzöldségek.
A magaságyásba töltött föld idővel rokkanni fog, ezért az ágyást a feltöltésnél színültig vagy púposra töltjük, ami pár hét múlva szépen vissza fog húzódni a folyamatos öntözéstől.


Tovább a magaságyás szélességéről szóló cikkhez.
A magaságyás tervezéséhez pedig itt találhatsz egy szuper összefoglaló cikket.
Oszd meg, ha tetszett!
Iratkozz fel!
Likeold a Kerti kalauz facebook oldalát!
Ha szeretnél virágokról, kerttel kapcsolatos témákról beszélgetni másokkal, csatlakozz a Kerti kalauz zárt facebook csoportjához!
Tedd fel a kérdésed, segítünk, ha tudunk! 🙂
Az is szuper, ha megosztod a saját tapasztalatod, és segítesz vele másoknak!