A magaságyás magasságával már foglalkoztam ebben a cikkben, most pedig a magaságyás szélességét fogom tárgyalni. Lássuk, mi alapján határozzuk meg!
A magaságyás szélessége két nagyon alapvető dologtól függ:
- Milyen hosszú a kertész keze
- Körbejárható-e az emelt ágyás
Viccesen hangzik, de tényleg számít a kertész kezének hossza. Az emelt ágyás lényege, hogy nem akarunk felmászni rá, hanem kényelmesen szeretnénk elérni a benne termesztett zöldségeket, virágokat a földről.
A magaságyás minden szegletét el kell érnünk, tehát a legtávolabb eső pont ne legyen messzebb, mint a ameddig a karunk elér. Emiatt felnőttek esetében a magaságyás szélessége 60 cm, gyerekeknél 40 cm.
Ha az ágyás körbejárható, akkor lehet szélesebb az ágyásunk. Körbejárható magaságyás esetén felnőtt kertészek 90-120 cm széles ágyást tudnak gondozni kényelmesen. Gyermekek esetén maximum 80 cm-es szélesség javasolt.
Kerekesszékes kertészek keskenyebb ágyást tudnak gondozni kényelmesen, ezért nekik 90 cm-nél semmiképpen ne legyen szélesebb a körbejárható magaságyás.
Fontos!
A magágyás szélessége a teljes szélességet jelenti, nem csak az ültetési felületét! Ezt azért fontos kiemelni, mert a keret vastagsága változó, fadeszka vagy kerítéselem szélessége igen eltérő, de mindkét esetben el kell érnünk a növényeket az ágyás széléről.


Mikor készült, még nem tudtam azt, amit ma. 🙂
A magaságyás tervezéséről itt találsz egy összefoglaló cikket.
Oszd meg, ha tetszett!
Iratkozz fel!
Likeold a Kerti kalauz facebook oldalát!
Ha szeretnél virágokról, kerttel kapcsolatos témákról beszélgetni másokkal, csatlakozz a Kerti kalauz zárt facebook csoportjához!
Tedd fel a kérdésed, segítünk, ha tudunk! 🙂
Az is szuper, ha megosztod a saját tapasztalatod, és segítesz vele másoknak!
Kapcsolódó cikkek