Természetes védekezés a lisztharmat ellen

A kulcs ebben az esetben is a megelőzés.

Ha a lisztharmat megjelent a kertben, együtt kell vele élnünk, de kontrollálni azért szerencsére tudjuk, a legjobb akkor lépni, ha még friss a fertőzés.

Természetes védekezés a lisztharmat ellen
Lisztharmat fehér foltjai

Természetes védekezés a lisztharmat ellen

1. Tartsuk jó kondícióban a növényeinket!

Legyen a talaj megfelelő, a beleültetett növény kapjon kellő vizet és fényt. Az egészséges növényeket kevésbé fogékonyak a lisztharmatra.

2. Ne locsoljuk felülről a növényeket az esti órákban!

A lisztharmat kialakulását és terjedését segíti az éjszakai magas, illetve a napközbeni alacsonyabb páratartalom. A reggeli, esőztető öntözés, mely benedvesíti a leveleket így segít megelőzni a gomba terjedését. A levelekről a nedvesség nappal felszárad, így növény levelei körül estére biztosan megszűnik az emelkedett páratartalom.

3. Metsszük meg a túlzsúfolt növényeket! Biztosítsunk légmozgást!

Szellősebb ágszerkezeten jobban átjut a levegő, kisebb az esély a befülledésre. Mivel azonban a nappali alacsony páratartalom elősegíti a gombaspórák termelését, ezért lisztharmat esetén nem annyira hatékony, mint más gombás betegségek megelőzésében. Melegházban, fóliasátorban szellőztetni kell az esti órákban.

4. Válasszunk lisztharmatra ellenálló növényfajtákat!

Klassz növényváltozatokkal találkozhatunk, melyek ellenállóbbak, mint társaik. Keressük ezeket a fajtákat, hogy jobb esélyekkel induljunk.

5. Távolítsuk el a súlyosan fertőzött leveleket!

Sajnos ha a fertőzés már megjelent a kertben, megszüntetni nem lehet, csak kordában tartani. A kevésbé fertőzött levelek levágásával sajnos a növény is gyengül, hiszen a lisztharmat nem a teljes felületet lepte még el. Az erősen fertőzött levelek levágásával a spórák termelődését akadályozzuk meg, nem a gomba jelenlétét szüntetjük meg. Ráadásul, ahogy a lisztharmatról szóló leírásban is említettem, a lisztharmat gombáknak megvannak a specifikus növényei, így egy lisztharmatos szőlőlevél nem fog fertőzést okozni pl a rózsáknál.

6. Készíthetünk biokertben is használható permeteket!

Ha már betette a lábát a lisztharmat a kertbe, kontrollálni tudjuk a terjedését. Természetes védekezés a lisztharmat ellen bio permetekkel: Klassz szereket készíthetünk, itt találod a recepteket.


Összeállítottam egy ütős anyagot a kerttervezés alapjairól. Ha magad szeretnéd tervezni a kerted, vagy ha tervezőt kérsz meg rá, akkor is hasznodra válhat.

63 oldalnyi jótanács ingyen!

Kérd most a segédletet pdf formátumban, amíg ingyenes! Ne maradj le róla.


Értesülj elsők közt az új tartalmakról! Tanuljunk a növényekről együtt!

Te is szép kertet szeretnél, ahol öröm kikapcsolódni?

Kerttervezés és tanácsadás a Kerti kalauz írójától

Jó hírem van számodra, ugyanis nagyon jó helyen jársz a problémáddal, ha ezeket a sorokat olvasod!

Sok év tapasztalattal a hátam mögött könnyen és gyorsan megtaláljuk együtt a számodra legpraktikusabb és legkellemesebb kertet! A te igényeidre szabunk mindent, és elkerüljük a leggyakoribb hibákat, amiket egy kezdő kertbarát elkövethet.

Hívj most, ne halogasd tovább a kerted szépítését! Élvezd mihamarabb a kertben töltött időt!

Ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel, ha tetszett!

Kapcsolódó cikkek