A talajvizsgálat egyáltalán nem felesleges, sőt legyen ez a kertkialakítás első lépése! Nagyon sok munkát, gondozást, időt spórolhatunk meg azzal, ha a kertünkbe olyan növényeket telepítünk, melyek jól érzik magukat a kertünk talajában.

Éppen ezért jó, ha tudjuk, milyen talajunk van. Erre egy egyszerű módszer az ülepítéses talajvizsgálat, melyet lépésekbe szedve mutatok meg nektek.
1. Ásás
Ki kell menni a kertbe egy ásóval, és egy teljes ásónyomnyit kiásni a földből. A kiásott talajt visszatesszük az ásónyomba és az ásóval vagy a kezünkkel fellazítjuk.
2. Mintagyűjtés a talajvizsgálathoz
A fellazított földből kb 3 nagy marékkal egy 0,75-1 literes befőttes üvegbe teszünk, úgy hogy kb 2/3-ig legyen benne föld. Kavicsot, kődarabot vegyük ki a földből, az most nem fog kelleni.

Ügyeljünk arra, hogy a fellazított területről úgy vegyünk földet, hogy az alsó, középső és felső rétegekből is jusson az üvegbe. Az üveget tele kell tölteni ezután vízzel, bezárni egy jól záró kupakkal, és jól össze kell rázni.
Ezután 48 órát hagyjuk ülepedni a befőttes üveg tartalmát. A földmintában a következő rétegrend fog kialakulni a részecskék mérete szerint:
- legfelül: a legapróbb szemcseméretű agyag
- középen: iszap avagy por
- legalul: homok
3. Mérés
2 nap múlva óvatosan elővesszük az üvegünket Kelleni fog egy mérőszalag, amivel megmérjük, hogy milyen magas a leülepedett föld. Ez a magasság lesz a 100%.
- Mérjük meg az üveg aljától, hogy meddig tart a homok réteg, jegyezzük fel.
- Mérjük meg, hogy milyen vastag a por réteg, jegyezzük fel.
- Végül mérjük meg, hogy milyen vastag az agyagréteg, és jegyezzük fel.
4. Számolás
Ki kell számolnunk, hogy melyik réteg hány százalékát teszi ki a kerti földünknek.
- Homok %-os értéke = homokréteg vastagsága /a minta teljes magassága * 100
- Por %-os értéke = porréteg vastagsága / a minta teljes magassága * 100
- Agyag %-os értéke = agyagréteg vastagsága / a minta teljes magassága * 100
5. Talajtípus meghatározása, a talajvizsgálat eredménye
Ehhez használjuk a textúra háromszöget!
A háromszög 3 oldalán be kell jelölnünk a kapott értékeket, és a 3 érték meghatározza a talajunk típusát.

Fontos azonban megjegyezni, hogy azért a talaj felső 30-40 cm-ét vizsgáljuk, mert a legtöbb növényünknek ebben a mélységben van a gyökere.
A fák, cserjék ültetése előtt érdemes kiásni egy nagyobb gödröt, hogy lássuk a mélyebb rétegeket is. Pl nálam a homokos felső 40 cm-t egy komoly agyagréteg követ.
Tehát olyan fákat és bokrokat választani ebben az esetben, amelyek jól bírják az agyagos talajt. Valamint azzal is kell ilyenkor számolni, hogy az agyag egy vízzáró réteget képez, ami befolyásolja a talajunk vízáteresztő képességét is!
A talaj típusának a növények kiválasztásánál és az öntözőrendszer tervezésénél is nagy szerepe van.
6. Példák

7 cm magas a leülepedett föld = 100%
0 cm: agyagom nincs, szomorú, de ez van.
0,5 cm porrétegem van.
6,5 cm homokom.
A százalékos adatok a következők:
agyag: 0/7*100=0%
por: 0,5/7*100= 7%
homok: 6,5/7 = 93%


Remélem, a teszt elvégzése után sikerül beazonosítani a talajt, és már jóval tudatosabban tudunk választani növényeket a kertbe.
Előfordul azonban, hogy az ülepítéses vizsgálat nem ad egyértelmű választ a kérdésünkre. Ebben az esetben érdemes elvégezni 3 egyszerű, további tesztet: szalagtesztet, fényesség tesztet, rugalmasság tesztet.
Oszd meg, ha tetszett!
Iratkozz fel!
Likeold a Kerti kalauz facebook oldalát!
Ha szeretnél virágokról, kerttel kapcsolatos témákról beszélgetni másokkal, csatlakozz a Kerti kalauz zárt facebook csoportjához!
Tedd fel a kérdésed, segítünk, ha tudunk! 🙂
Az is szuper, ha megosztod a saját tapasztalatod, és segítesz vele másoknak!
Kapcsolódó cikkek