Az alaprajzunk elkészült, ezért bátran nekifoghatunk a kert funkcióinak berajzolásához. Tulajdonképpen az egészet elképzelhetjük úgy, mintha egy lakást terveznénk meg, ahol mi határozzuk meg a szobák helyét, méretét és elhelyezkedését. A funkciók a kertben akkor lesznek megfelelően elhelyezve, ha kényelmes őket használni és a kertben a tekintetünk kellemesen elkalandozhat a növényzeten, a kerti építményeken. Tehát valamiféle egyensúlyi állapot kialakítására kell törekednünk.
De hogyan fogjunk hozzá? Mire figyeljünk?
Minél kisebb a kertünk, annál szigorúbbnak kell lennünk a funkciók kiválasztásánál.
Mit tehetünk, ha nagyon apró a kert?
Nagyon apró kertek esetén általában egy kis kávézósarok vagy egy kisebb étkezőrész alakítható ki. A növények és a burkolt felületek aránya itt általában az utóbbi javára dől el.

Mindig gondoljuk át, hogy az étkező vagy kiülős részt hogyan közelítjük meg. Fő szempont a kényelem, a használhatóság. Az eső- és a szélirányt, a szomszéd ablakából való belátást, valamint a napjárást is figyelembe vehetjük, ha a kert enged némi mozgásteret.
- Funkciók kiskertekbe
- egy-két funkció elég
- étkező/kávézó/pihenő rész
- grillezőhely (akár egy aprócska gömbgrill)
- néhány virágágyás vagy cserepek, keskeny magaságyás a fal mellett
- Bútorok
- kisméretű asztalok és székek itt a jó választás
- a padoknak nagyon jó a térkihasználása
- mindig úgy tervezzük az étkezőt, hogy a székeket az asztaltól kihúzva is legyen hely a közlekedésre
- nem kell sok bútor, de az legyen ízléses, dizájnos
- Határolók, kerítések
- Használjuk ki a falakat, kerítéseket
- futó növények a falra, kerítésre
- függőleges kert
- dekoráció: kalapok, képkeretek
- tükrök a tér növeléséhez
- Használjuk ki a falakat, kerítéseket
- Térburkolatok
- világos térburkolat általában jó választás kis helyekre
- ne a teljes területet burkoljuk, hagyjunk helyet a víz elszivárgásának vagy építsünk vízelvezetést
- a nagymintás burkolatokat csak óvatosan alkalmazzuk, mert könnyen elronthatjuk vele az összhatást, inkább a kiegészítőkkel vigyünk színt, mintát a kerti dizájnba pl: párnahuzatok, terítők, kaspók, képek (persze a profi dizájnerek kivételek)
- nyugodtan válasszunk közepes vagy nagy méretű egyszínű burkolatokat
- Világítás
- dobjuk fel klassz kültéri világítással, leddel, izzókkal a kertet
- Fák, bokrok, virágos növények
- legfeljebb kis termetű fák vagy bokrok valók a kiskertekbe, jó választás napos helyre a metszhető fanyarka, vagy japánfűz, árnyékos kertekbe a japán juharok, hortenziák.
- ne válasszunk sok bordós, lilás levélszínű növényt, mert összenyomja a teret
Milyen irányvonalak mentén tervezzünk meg egy közepes méretű kertet?
Közepes méretű kertek esetén már több a lehetőségünk, viszont éppen ezért több hibát is ejthetünk. A megfelelő funkciók kiválasztása, azok gondos elhelyezése, a közöttük vezető utak használhatósága, a kialakított terek aránya vízválasztó.
Egy közepes méretű kertben nagy valószínűséggel 3-5 funkciót is megvalósításunk.
Dönthetünk úgy, hogy kevesebbet, de azt tágasabban. Ez például azok számára javasolt, akiknél nagy a család, és sokszor van kerti party. Tehát egy nagy étkezőrész és grillező vagy bográcsozó hely is szükséges. Ne szorongjon a család egy pici asztalnál, vagy ne boruljon be valaki székestül egy bokorba (bár az vicces 🙂 ), hanem legyen kellemes méretű a hely.
Ha kevesebb ember használja a kertet, akkor több funkciót is megvalósíthatunk, hiszen kevesebb emberre kisebb étkező részt, napozót, grillezőt számolhatunk. Ilyenkor akár egy medence, vagy egy konyhakert is elfér minden más mellett.
- Funkciók – kevés és sok emberre
- 3-5 funkciót válasszunk ki
- étkező/kávézó rész – ne legyen túl messze a háztól, lehetőleg szép kilátás legyen innen a kertre
- grillezőhely (akár egy aprócska gömbgrill vagy egy épített nyári konyha) – szélirányra figyeljetek a füst miatt
- néhány virágágyás, magaságyás
- zöld gyep – napos helyre
- konyhakert – napos helyre
- játszótér, homokozó
- sufni, tároló
- medence – napos helyre
- pergola
- kerti tó
- Bútorok
- nem kell apró bútorokat használni
- a padoknak nagyon jó a térkihasználása, ez még mindig igaz
- mindig úgy tervezzük az étkező részt, hogy a székeket az asztaltól kihúzva is legyen hely a közlekedésre
- nem kell sok bútor, de az legyen ízléses, dizájnos – ez is tartja magát azzal a kiegészítéssel, hogy mindig úgy számoljunk a bútorral, hogy annyi ember számára legyen minden esetben kényelmes és elég tágas, ahányan legtöbbször használják a kertet
- Határolók, kerítések, sövények
- intimitást adnak a kertnek, kizárják a kíváncsi szemeket
- drótkerítés jó alap a futó növények számára, de ne feledkezzünk meg a növény jövőbeli súlyáról, habitusáról. Például ha nagyon agresszív a futónövény, egy idő után a szomszédnak is meggyűlik vele a baja.
- közepes méretű kertben is megfontolandó egy nagy helyigényű sövény pl leylandi ciprus telepítése. Inkább oszlopos fajtákban gondolkodjunk, melyek kevés nyírást igényelnek és kevesebb helyet vesznek el a kertből. A sövényt minden oldalról le kell tudnunk nyírni a saját telkünkön. Ne ültessünk a kerítés tövébe sövényt, mindig hagyjunk el annyi helyet, hogy 10-15 év múlva is nyírni tudjuk.
- szeles területeken javasolt a sövény ültetése
- egy klassz dizájnkerítéssel vagy térelválasztóval stílust adhatunk a kertnek, főleg akkor, ha világítással is hangsúlyozzuk
- Térburkolatok, utak
- ne vigyük túlzásba a burkolt felületek arányát, mert katlanná változtatja nyáron a kertet, ha napos részen van, emellett barátságtalan, amolyan szupermarket parkoló érzetet áraszt majd.
- a mintás burkolatokat itt is csak óvatosan alkalmazzuk, mert könnyen elronthatjuk vele az összhatást, inkább a kiegészítőkkel vigyünk színt, mintát a kerti dizájnba pl: párnahuzatok, terítők, kaspók, napernyő, napvitorla, sok-sok virág
- tervezzük meg a közlekedést a funkcionális terek között, mely legyen kényelmes. Kis forgalmú utak szélessége min. 50-60 cm legyen, két ember kényelmesen min. 120 cm széles járdán fér el.
- Világítás
- dobjuk fel klassz kültéri világítással, leddel, izzókkal a kertet
- a különböző tereket kiemelhetjük kreatív világítással
- Fák, bokrok, virágos növények
- a közepes méretű fák már meg tudják adni a kertnek a függőleges kiterjedést, ami nagyon védelmező, biztonságot nyújtó érzést kelt a legtöbbünkben. Egy közepes méretű kertben is célszerű az örökzöldeket az északi oldalra pozicionálni, míg a lombhullatók mehetnek a déli oldalra, hogy nyáron árnyékot nyújtsanak, télen pedig beengedjék a napsugarakat a kertbe.
- mindig járjunk utána a helyi szabályzásnak, hogy milyen távol kell ültetnünk a fákat a telekhatártól
- nagyon sokféle növény közül választhatunk már egy közepes méretű kert esetén is, azonban az ágyásokban érdemes kohéziót, ritmust teremteni ismétlődő növényültetésekkel
- a árnyas kertet szeretnénk, akkor ültethetünk nagyobb fát is, pergolát is építhetünk, vagy akár növényfuttatókat
Hogyan induljunk neki egy nagy kert tervezésének?
Nagy méretű kertekben nem kell kompromisszumokat kötni a térrel, a funkciók számával, kizárólag az anyagi keret szabhat határt az álmainknak.
A gondos tervezés itt is lényeges, hiszen nagy távolságokat feleslegesen legyalogolni előbb-utóbb fárasztóvá fog válni.
- Funkciók, mint szobák
- nagy kertekben (de akár a közepes méretűekben is) különböző, kültéri “szobákat” hozhatunk létre, mint egy ház tervezésénél. Sövényekkel, bokrokkal, térhatároló építményekkel leválaszthatunk területeket, titkos vagy különleges helyeket.
- óriási, füves területeket is meghagyhatunk, játszótér, klassz virágágyások és konyhakert is belefér.
- az étkező rész, a nyárikonyha legyen a ház közelében, de a medence is jobb, ha viszonylag közel van a házhoz. A konyhakert is olyan hely, ahova kiszaladunk főzés közben egy kis fűszerért, zöldségért vagy gyümölcsért, ne telepítsük ezért túl messze ezt sem.
- a haszonkert, ahol komolyabb mennyiségeket termelünk, lehet távolabb a háztól, sőt a régi, falusi portákon is a ház mögött helyezkedett el. A ház mellett többnyire díszkert vagy szőlős, gyümölcsfás részek voltak a díszkerti részbe integrálva.
- érdemes a nagy kerteknél először a házhoz közeleső részeket megtervezni, és úgy haladni egyre távolabb.
- Bútorok
- Padokat, ülőkéket helyezzünk el a kert különböző pontjain, ahol megpihenhet az ember, és csodálhatja a növényeket, a kilátást.
- Határolók, kerítések, sövények
- magas és alacsony kerítések, sövények segítenek felosztani a kertet, terelik a tekintetet, kalandot visznek a kertbe
- elfér a leylandi is, csak legyen, aki nyírja évente kétszer. 🙂
- Térburkolatok, utak
- ne feledjük, hogy nagy kerthez sok utacska, kiülős rész tartozik, melynek burkolása nem kis feladat, és nem kis összeg. Kevésbé költséges megoldás a gyöngykavics vagy nagyon apró gránitzúzalék, murva az utak burkolására. Van, aki szívesebben veti be fűmaggal az utakat is, de a térkő, a bontott tégla is igen népszerű.
- Világítás
- a világítás itt szükséglet is, nem csak dizájn, ezért gondolkodjunk előre már a kerttervezés első lépéseinél.
- komolyabb tervezést és kivitelezést igényel, érdemes villanyszerelővel is egyeztetni.
- Fák, bokrok, virágos növények
- hatalmas szabadságunk van nagy kertnél, azonban az egységes kinézethez itt is javasolt az ismétlődések alkalmazása. Lehetőségünk van azonban arra is, hogy a különálló, sövénnyel vagy térhatároló szerkezettel leválasztott “szobák” saját miliővel rendelkezzenek
- a különböző fényviszonyok miatt rengeteg évelőt próbálhatunk ki
- sokkal bátrabban választhatunk fákat bokrokat, melyekkel összeköthetjük az eget a földdel, mert mindhárom szint (lombkorona, cserje, talajszint) határozottan jelen tud lenni
- alakítsunk ki ligetes erdő részeket, cserjést, vagy akár kerti tavat is, hogy támogassuk a vadvilágot
A következő részben a formák és a vonalak fontosságáról szeretnék írni.
Hogyan alakítsuk ki a kert formavilágát, milyen lehetőségeink vannak? Melyik stílushoz mi illik? Szögletes vagy íves? Szimmetrikus vagy nem?
Tartsatok velem! 🙂
Oszd meg, ha tetszett!
Iratkozz fel!
Likeold a Kerti kalauz facebook oldalát!
Ha szeretnél virágokról, kerttel kapcsolatos témákról beszélgetni másokkal, csatlakozz a Kerti kalauz zárt facebook csoportjához!
Tedd fel a kérdésed, segítünk, ha tudunk! 🙂
Az is szuper, ha megosztod a saját tapasztalatod, és segítesz vele másoknak!
Kapcsolódó cikkek