A kert funkcionális megtervezése után ki kell választanunk, hogy milyen stílusú kertet szeretnénk kialakítani. Ez azért fontos, mert a különböző stílusok, hangulatok eléréséhez más és más formákat, színeket, növényeket kell választanunk. A kert stílusa egy olyan klassz téma, amiben nagyon érdekes elmerülni. Kicsit utazás ez saját magunkban is.
Leginkább a kisebb kerteknél kell határozottan eldöntenünk az irányt, mert ott sokkal szűkösebbek a lehetőségeink. Egy nagyobb kertnél kialakíthatunk egymástól elválasztott, különböző stílusú tereket is, ha mindenféleképpen ragaszkodunk (akár egy szép emlékekkel teli utazás ihlette) más stílusú kertrészlet megépítéséhez.
Ízlésen nem lehet vitatkozni, azonban vannak szabályok, amiket betartva szebb eredményt érhetünk el.
Mindenkinek van egy egyéni stílusa. A stílusunk befolyásolja, hogy hogyan lát minket a környezetünk, milyen szavakat használunk, hogyan gesztikulálunk, hogyan öltözködünk, hogyan dekoráljuk a házunkat, vagy milyen sminket viselünk. A stílusunk az egyéniségünk része.
A stílus nem csak egyszerűen dekorálás, sokkal inkább egy hangulat, egy életérzés, egy kisugárzás megteremtése.
Ha a kertedben is szeretnél egy számodra kellemes hangulatot elérni, a legjobb módszer az, hogy megismerkedsz a kertészeti stílusokkal, és amelyik a legjobban tetszik, azt próbálod hozzáigazítani a kertedhez.
Mert legtöbbször bizony kompromisszumokat kell kötni, hogy a kert harmóniában legyen a környezetével is. A ház stílusa, a tágabb környezet, a természeti adottságok mind-mind hatással lesznek a végső eredményre, így mindenképpen figyelemmel kell lennünk rájuk is.
Ahhoz, hogy akár egy sorházi minikertben is elérhesd a kastélykertek hangulatát, ismerned kell a stílusokat és az azokara jellemző stílusjegyeket. Mert ugyan lehet, hogy nem fér be egy márványszökőkút a kertbe, de alacsony, nyírott, örökzöld sövényekkel, megfelelő növényválasztással és egy méretében passzoló madáritatóval mégis meg tudod majd idézni a hangulatot, amire vágysz.
Mi a te stílusod?
Hagyományos stílus
Európában kialakult hagyomány, melyben a kert a rendről, a természet kontrollásáról szól. Az előbb említett kastélykertek is ennek a stlítusnak a képviselői. A hagyományos vagy a formális stílus mindig hatalmat és gazdagságot szimbolizált, a leghíresebb formális kertek hatalmas kastélyok, paloták, kúriák mellett találhatóak.





A hagyományos stílus ismertetőjegyei:
- szimmetria
- egyenes vonalak határozzák meg a kert fő tengelyeit
- szabályos formák: négyzet, téglalap, kör, kocka, gömb
- kerti építmények, kiegészítők:
- szökőkútak, tükröződő vízfelületek
- széles utak, melyek keretezik, illetve szimmetrikusan osztják fel a kertet
- szobrok
- kőedények, kőurnák
- növények:
- formára nyírt sövények, amik gyakran geometriai alakban vannak ültetve
- sok örökzöld növény
- formára nyírt fák, bokrok
- a virágágyásokat alacsony, nyírott sövénnyel veszik körbe
- egynyári virágok, rózsák, alkalmazása
- tökéletes gyepfelületek
- a legdominánsabb szín a zöld
Kortárs vagy modern stílus
Ez a stílus nagyon egyedi, éppen ezért is nehéz megfogalmazni az általános jellemzőit. A kortárs stílust mindig az éppen minket körülvevő, jelenlegi világ ihleti, és megpróbálja azt az életérzést visszatükrözni.
A kortárs kertek sokkal inkább egy olyan teret próbálnak megvalósítani, amik lehetnének a ház egy újabb szobája, vagy a nappali meghosszabbítása. Egy kert, ahol élünk is, nemcsak egy tárolóhely a növényeinknek. Sok esetben kisebb kerteket találunk kortárs stílusban, mert a kreatív téralakítás és a funkcionalitás itt nagyon fontos szempont, ami ennek a stílusnak a sajátja.
A letisztult vonalak, légies terek, a függőleges és vízszintes vonalak harmóniája, a különlegesen kifinomult térkialakítás adja a kert egyéniségét, a megfelelő kültéri világítás pedig az élményt újabb dimenziókba emeli.
Vannak olyan nézetek, melyek szerint a kortárs és modern stílus különbözik. Ha szét kellene választanom ezt a két stílust, akkor azt úgy tenném, hogy a kortárs stílusban művészi alkotások is helyet kapnának, amik a kertnek, mint műalkotásnak a művészi értékét, egyediségét is emelnék. A modern stílust viszont ezek nélkül definiálnám.










Képek: www.zinniadesign.co.uk, Successfulgardendesign, www.gardensillustrated.com, www.tenniswood.co.uk, www.gardendesign.com, www.mylandscapes.co.uk, www.mylandscapes.co.uk
A kortárs vagy modern stílus ismertetőjegyei:
- aszimmetria
- újító formák
- művészi, letisztult téralakítások
- modern, kiemelkedő minőségű anyagok: fémek, üveg, kerámia
- kő és fa burkolatok
- kreatív világítás és vizes, tükröződő elemek
- fények és árnyékok fontossága
- kerti építmények, kiegészítők:
- beton, fa, fém térelválasztók, geometriai elemek
- divatos, dizájnos kerti bútorok és kaspók
- kerti fűtőeszközök
- műalkotások
- növények:
- kifinomult növényválasztás jellemzi
- blokkokban, nagyobb csoportokban ültetett növények
- a levéltextúrák fontossága
- különleges növények alkalmazása
Szürrelális stílus
Ez a stílus a meghökkentés élményére épül. Sok művészeti ágban jelent meg a szürrealizmus, és ezalól a kertészet sem kivétel. 🙂



A szürreális stílus ismertetőjegyei:
- meghökkentő formák és kiegészítők
- a megszokottól eltérő hangulat, ami kizökkent
- szokatlanul nyírt bokrok, sövények
- szokatlan “műalkotások”
Romantikus stílus
Egyből rávágja az ember, hogy a paraszti angolkertek stílusa ez, azonban nem csak Angliában léteztek romantikus stílusú kertek, hanem máshol is a világon, Amerikában vagy Ausztráliában is.
A köztudatban mégis a paraszti angolkert vagy cottage garden elnevezés kötődik legerősebben ehhez a romantikus stílushoz. Ez nem véletlen, mert a stílus legnagyobb képviselői bizony többnyire britek.
Mit is jelképez ez a stílus? A természetességet és a harmóniát, mely ma reneszánszát éli, hiszen ez a környezet menedéket nyújt a technológiával átszőtt, rohanó világgal szemben.






A romantikus stílus ismertetőjegyei:
- nem szabályos, ívelt vonalvezetés
- kanyargó utacskák
- a környezet fáinak, építményeinek, a panorámának bevonása a kertbe
- kerti építmények, kiegészítők:
- természetes anyagok használata
- kézzel készített, egyedi kivitelezésű utak, kerítések
- növények:
- lágyszárú évelők és egynyári növények használata
- rengeteg virágzó növény, kevesebb örökzöld
- falra futtatott növények
- zöldségek és gyümölcsök is helyet kapnak
A romantikus stílus az egyik legkomplexebb tervezést igénylő stílus. A vegyes ágyásokban úgy kell megtervezni a növények helyét, hogy méretük, virágzási idejük, színük harmonizáljon, és kihozzák egymásból a legtöbbet. A tervezetlen, átgondolatlan ültetés eredménye rendetlen káoszba torkollhat a vágyott romantikus kerti atmoszféra helyett. Ez a stílus magasfokú növényismeretet kíván meg az alkotójától.
Trópusi stílus
A trópusi stílus legfontosabb stílusjegye a dús, nagy levelekkel rendelkező növények által alkotott dzsungelérzet. Bizony a trópusi növények nem igazán bírják a fagyokat, így ennek a stílusnak a fenntartása még igencsak körülményes a mi klímánkon a fagyvédelem miatt.






A trópusi stílus ismertetőjegyei:
- nagy levelű növények alkalmazása (banán, pálma stb)
- a levélszínek zöldek, narancsosak, bordósak, lilásak
- élénk, nagy méretű virágok
- gyakran színes házfalak, kerítések szegélyezik
- vizes elemek, csobogó víz hangja
- természetes anyagok használata
- bambusz, rattan kertibútorok, kerti kiegészítők
- kaspók használata
A fagyvédelem és a megfelelő nedvesség biztosítása kulcs ezeknél a növényeknél, így a városi kertek, melyeket falak védenek a hidegektől, vagy az ország déli régiójában található kertek alkalmasabbak trópusi kertek létrehozására. De egy melegház építése mindenképpen megoldja a fagyvédelem és a páratartalom problémáit.
A vácrátóti botanikus kertben nagyon klassz a trópusi részleg, érdemes meglátogatni.
Mediterrán stílus
A mediterrán kertek hangulata nagyon elragadó, lelassít, megállásra késztet. Ezeknek a kerteknek a legértékesebb természeti forrása a víz. Nagyon nagy becsben van tartják is tartják ezért.
A mediterrán kertekben a kavics, a kőzúzalék nem csak esztétikai, de funkcionális elem is. A kavicsmulcs megakadályozza a talajnedvesség kipárolgását és használható járófelületeket is képez. Az olyan klímákon, ahol a tél enyhe, a nyár forró és csapadékmentes, speciális túlélési technikákat fejlesztenek ki a növények. A mediterrán tájak növényei ezüstös, molyhos leveleket fejlesztenek, melyek segítik a párologtatás lecsökkenését. Az illóolajok is ezt a célt szolgálják, így sok az aromás növény, fűszernövény ezekben a kertekben.












Képek forrása: pixabay.com és Olivier Filippi – Planting Design for Dry Gardens könyve
A mediterrán stílus ismertetőjegyei:
- Kavics és természetes kőburkolatok használata
- Mozaikos minták kavicsból kirakva
- Árnyas kiülők, növényekkel futtatott pergolák
- Vizes elemek (folyókák, kicsi medencék)
- Pozsgás és ezüstös levelű, aromás növények
- Terracotta szín és a terracotta edények és cserepek
Keleti stílus
Az ősi Kínába vezetnek ennek a stílusnak a gyökerei, majd Kínából Japánba vándorolt át, ahol teljesen integrálódott a nemzeti kultúrába. A keleti stílus kertjei miniatűr tájképek, hasonlóan a bonsai-okhoz. Ezek a miniatűr hegyi tájak kiegészítve fákkal és folyókkal azt a célt szolgálják, hogy inspirációs forrásként és érzelmi felfrissülésként hassanak az emberre.
A stílus nehézsége az, hogy a mögöttes filozófiájának, ideológiájának ismerete nélkül nem tudjuk megvalósítani az eredeti jelképrendszerre épülő, különleges, keleti hangulatot. Aki ilyen kertet szeretne építeni, az kérjen meg egy japánkertre specializálódott tervezőt, vagy járjon utána ő maga a keleti kertek mögött húzódó filozófiai alapoknak, szimbólumrendszernek. Érdemes ellátogatni más japánkertekbe is, mielőtt belevágnánk a sajátunkba.








A keleti stílus ismertetőjegyei:
- természetes burkolatok használata:
- kavicsok, kövek
- fa, bambusz
- víznek központi szerepe van
- folyót jelképező patak vagy kavicsokból kialakított, száraz patakmeder
- olykor a gereblyézett kavics jelképezi a vizet
- növények:
- virágzó, erős szerkezetű cserjék (azálea, rhododendron)
- virágzó és szép lombszínű fák (cseresznyefák, japánjuharok)
- nagy szerepe van a levélformáknak (árnyékliliomok, mohák, páfrányok, bambuszok, füvek)
- formára nyírt növények
Természetközeli stílus
A természetközeli stílus talán nem is a szó szoros értelmében vett stílus, inkább egy meggyőződés, egy gondolkodásmód, mert egy ilyen kertben a dizájn nem igazán szempont.
A hangsúly a vadvilág támogatásán van, de persze van ezeknek a kerteknek is szerkezete, valamiféle rendezettség, de a patikarend az nem a hívószava a természetközeli kerteknek.
Egy természetbarát kertész kerti tavat csinál, a beporzóknak hasznos virágokat ültet. A növények végigmennek a teljes életciklusukon, nincsenek formára vágva a cserjék. Télre is megmaradnak az elszáradt növények, hogy azokon szaporodóhelyet, menedéket találjanak az állatok.
Vegyszermentesen gondozzák ezeket a kerteket, hogy a kártevők és ragadozóik közt kialakulhasson a természetes egyensúly.










Becsempésztem egy képet a Zöld Pagonyból is.
A természetközeli kertek ismertetőjegyei:
- vadvirágok, beporzóknak hasznos növények
- honos növények
- nyíratlan, háborítatlan területek a vadvilágnak
- az utakat sokszor a lenyírt csapások jelentik
- a füvek nagy szerepet játszanak
- gyümölcstermő bokrok, fák (az állatoknak is)
- örökzöld cserjék és fák is segítik a madarakat
- természetes építőanyagok és burkolatok használata
- zöldtetők, madáretetők, rovarhotelek
- kerti tó, esővízgyűjtés
Önellátó stílus
Több irányzata is van ennek a “stílusnak”, ami inkább egy módszer, amivel megtermelheted magadnak a szükséges élelmet. Azoknak kiváló választás, akik szeretik tudni, hogy mit esznek, és az honnan van, mit tartalmaz. Az önellátó kertészkedés időt és energiát is megkövetel a kertésztől, cserébe az egészséges étel lesz a jutalom. A vegyszermentesség itt is szinte alapfeltétel.
Igazából ez nem más, mint a régi paraszti kertek világa kicsit újrapolírozva, megmarketingelve. 🙂
Több irányzata is létezik, ahogy már említettem, de legtöbb esetben a permakultúra alapjait használja. A zöldséges és gyümölcsös kert is tud nagyon impozáns lenni, ha az ehető növényeket vegyesen ültetjük a virágokkal. A növényfuttatókat a zöldséges kertben is lehet kompozícióba rendezni akár. 🙂
Hazai híres képviselői az önellátó, természetes kertészkedésnek Gyulai Iván és Baji Béla, de szerencsére sokan mások is foglalkoznak ezzel.
Monty Don konyhakertjét is ide sorolnám, hisz ő is igen esztétikusan alakította ki a kertjének ezen részét. De miért is ne lehetne szép egy önellátó kert?







Az önellátó kertek ismertetőjegyei:
- középpontban a termés, a termelés van
- sok zöldség és gyümölcs
- hasznos védőnövények (sarkantyúka, büdöske, körömvirág stb.)
- gyakran haszonállatok segítik a kertész munkáját
- mélymulcs alkalmazása
Családi stílus
A legtöbb családnak igencsak hosszú listája van arról, hogy mit is szeretnének csinálni a kertben. A kicsik biciklizni vagy kismotorozni, a nagyobbak trambulinozni, gördeszkázni, jól jön a hinta, a szárítókötél, de egy sufni is a sok cuccnak és kerti eszköznek. Aztán jó lenne grillezgetni is a kertben vagy csak épp napozni. Szóval igazán multifunkciós kell legyen egy családi kert.
A családi kertek stílusa a funkcionalitás körül forog, így nem annyira számít, hogy éppen íves vagy szögletes formavilágot választunk hozzá, ezért mondhatjuk, hogy ez egy kevert stílus.
A kulcs egy családi kert sikeréhez az, hogy a gyerekeket szórakoztassa és lekösse. Legyen meg a kertben a felfedezés lehetősége. Lehet ez egy érdekes virágágyás, egy sarok a kertben, vagy egy magaságyás, ahol a család gyümölcsöt és zöldséget termel, hogy a gyerekek megtanulják, hogyan is működik a természet.
Érdemes felosztani egy nagyobb kertet “szobákra”, amik különböző lehetőségeket nyújtanak a pihenésre, szórakozásra, akár korosztályok szerint.










A jobb felső kép forrása: Simon Fraser kerttervező oldala, amit érdemes meglátogatni.
A családi kertek ismertetőjegyei:
- Gyerekek és felnőttek számára elkülönített terek
- Játéktér és pihenőhelyek
- Biztonságos környezet kialakítása nagyon fontos (balesetveszélytől, mérgező növényektől mentes)
- Családi étkezésekhez könnyen kezelhető, tisztítható kerti bútor
- A kiegészítők (hinta, csúszda, stb) színeit jól használhatjuk
- Bunkerek, sátrak építésére hely
- Strapabíró gyepfelületek, strapabíró növények
- Természetes anyagok, színes kiegészítők
- Érdekes vizes elemek, kerti tó
- Konyhakert, magaságyás
- A sufni, kerti tároló nagyon praktikus
- Kreatív világítással napnyugta után is érdekessé tehető a kert
A stílusok legtöbbször keveredve jelennek meg a mai kertekben. Az emberek, a trendek, az értékrendek, az igények változnak, és így a kertek is.
Bármilyen stílusú kertet is szeretnénk megvalósítani, mindig figyeljünk arra, hogy a kertünk lehetőségeinkhez mérten próbáljuk kialakítani a kívánt stílust. A megfelelő stílusjegyek kiválasztásával remek hangulatokat, atmoszférát teremthetünk. 🙂
Oszd meg, ha tetszett!
Likeold a Kerti kalauz facebook oldalát!
Ha szeretnél virágokról, kerttel kapcsolatos témákról beszélgetni másokkal, csatlakozz a Kerti kalauz zárt facebook csoportjához!
Tedd fel a kérdésed, segítünk, ha tudunk! 🙂
Az is szuper, ha megosztod a saját tapasztalatod, és segítesz vele másoknak!
Kapcsolódó cikkek