A kökörcsin (Pulsatilla) a legcukibb, szőrös évelő a kertemben. Olyan pihe-puha szőrök borítják, hogy nemcsak nézni jó érzés a szép virága miatt, de sosem tudom megállni, hogy ne simítsam végig az ujjbegyeim a fiatal levelein. A kökörcsin gondozása szinte nem igényel energiát, ha ültetésekor figyelünk a megfelelő vízelvezetésre és a napos fekvésre. Kiváló sziklakerti növény.
Természetes élőhelye a sztyepprétek, homokgyepek, szikla- és pusztafüves lejtők, melyek gyakran meszes, mészköves területek. Teljesen napos fekvésben, tökéletes vízelvezetés mellett tündököl. Vastag karógyökerével mélyre hatol, nagyon jó szárazságtűrő évelő.

Kép: Honza Čech
Nagyon – nagyon jól áll neki a napfény, mert az apró szőrei életre kelnek, de a harmat is feldíszíti parányi gyöngyökkel. Ha mesét írnék egy növényről, akkor az a kökörcsinről szólna. 🙂
A virágok elnyílása után a szárak tovább nőnek a magokkal. Végül az érett magokból egy kócos pamacs lesz a szárak végén, ami lehet, hogy még szebb is, mint a virág. A levelek őszig díszítenek, zöld színűek, és ahogy idősödnek, már nem annyira szőrözöttek. Nagyon jó talajtakaró is a magasabb évelők között megbújva. Ha tavaszi hagymásokkal ültetjük össze, szuper kombót kaphatunk: a kökörcsin levelei el fogják fedni a hagymások elszáradása után üresen maradó talajt.

Kép: LoggaWiggler
Amit tudni érdemes a kökörcsinről
Talaj | Jó vízáteresztő talajban érzi jól magát. Típus: Homokos, vályog, meszes. pH: savas, semleges, lúgos |
Fényigény | Napos fekvés. |
Vízigény | Átlagos |
Szárazságtűrő | Igen |
Virága | fehér-sárga-bordó-lila-kékes – tavasz (március -május) |
Magasság | 20-30 cm |
Szélesség | 20-30 cm |
Télállóság | télálló -20 fok alatt is |
Gondozás | Ültetéskor figyeljünk a jó vízelvezetésre, nem kedveli az agyagos talajt. Kvarchomokkal lazíthatjuk, javíthatjuk a talajt. Február végén le szoktam vágni az elszáradt leveleket és visszaszórom felaprítva a növény mellé. |
Szaporítás | Magvetéssel nyár elején, tőosztással nyár végén. |
Veszélyesség | Mérgező. |
Növények, amikkel jól mutat társításban | Macskamenta (Nepeta), Gólyaorr (Geranium), Tulipán (Tulipa), Nárcisz (Narcissus), Jácint (Hyacinthus), Gyöngyike (Muscari), Örökzöld tatárvirág (Iberis sempervirens), Kékcsenkesz (Festuca glauca), Narancs színű sás (Carex testacea), Ligeti zsálya (Salvia nemorosa), Csillagfürt (Lupinus), Harangvirág (Campanula), Sásliliom (Hemerocallis), |

Kép: Zsuzsa Bóka
A kökörcsin gondozása – Pulsatilla
A kökörcsin gondozása tényleg egyszerű, ahogy már említettem, a jó vízelvezetés és a napos fekvés a kulcs.
Az agyagos talajú kertekben trükközni kell: lazítsuk a talajt komposzttal és kvarchomokkal, illetve adjunk lejtést a területnek, ahova a kökörcsint szeretnénk ültetni. Kb. 30-40 cm mélységig végezzük el ezt a talajjavítást-lazítást a hosszú karógyökér miatt. Egyéb gondoskodást nem igényel.
Az átültetést nem szereti.
Február végén le szoktam vágni az elszáradt leveleket és visszaszórom felaprítva a növény mellé.

A kökörcsin szaporítása – Pulsatilla
A kökörcsint a magjainak elvetésével szaporíthatjuk. Az érett magokról távolítsuk el a szőrös “farkincát”, és nyomjuk őket nedves palántaföld tetejére. Szórjuk meg kvarchomokkal vagy vermikulittal vékonyan a felületet úgy, hogy a magok fényhez jussanak. Érdemes nyár végén elvetni, és egész télre egy védett helyen (hidegágyban) kint hagyni. A magok csírázása kiszámíthatatlan, 30-180 nap.
Érdekesség, hogy a magok kis “farkincája” több szerepet is játszik a természetes terjedésben. A szél szállítja a kökörcsin magjait, a farkinca segít a repülésben. Másrészt spirálosan bepöndörödik szárazság hatására, majd ha nedvesség éri, kiegyenesedik, miközben a magot a földbe nyomja.
A palántákat, mikor már kezelhető méretűek, minél hamarabb ültessük át nagyobb cserepekbe, mert később már megviseli az átültetés a kifejlett karógyökereket.
Tőosztással is szaporíthatjuk, ilyenkor egy kifejlett tövet kell kiforgatnunk a földből. A kökörcsin úgy növekedik, hogy az eredeti tő körül újabb töveket fejleszt, melyek a fő karógyökérhez csatlakoznak. Ezeket lehet leválasztani óvatosan úgy, hogy a főgyökérről le kell vágni őket a lehető legközelebb a főgyökérhez. Ezeket a levágott kis kökörcsineket azonnal el is kell ültetni egy szép napos, laza talajú, (még jobb, ha lejtős) helyre. Figyeljünk az öntözésükre, tartsuk kissé nedvesen a talajt.

Ez az igazán ide illő növény: homoktalaj, lejtő és napos fekvés.
A kökörcsin fajtái
Az a nagy szerencse, hogy sok honos kökörcsinünk van. Így szuper fajokat találhattok a természetben is. Nagy részük védett, így a gyönyörködésen és a fotózáson túl ne csináljunk semmit ezekkel a vadon növő szépségekkel.
Kertészetekben tudtok vásárolni kökörcsint, érdemes a sziklakerti részlegen keresni, hiszen természetes élőhelye miatt sziklakerti környezetben lesz igazán boldog.
Havasi vagy fehér kökörcsin – Pulsatilla alba
Fehér virágú, közepesen magas.

Alpesi kökörcsin – Pulsatilla alpina
Kénsárga, gyönyörű alfaja a P. v. ssp. sulphurea. Sziklakertbe, lejtős, homokos talajú kertrészekbe kiváló.

Leánykökörcsin – Pulsatilla vulgaris ssp. grandis
Honos és védett fajunk, melyet sokan nagyon szeretnek. Ez a legismertebb az összes kökörcsin közül.

Kép: Honza Čech
Tátogó vagy ibolyás kökörcsin – Pulsatilla patens
Már a neve is beszédes. Keskeny szirmú, sötétlila virágú, szintén honos és védett faj.

Kép: Couleur
Magyar kökörcsin – Pulsatilla flavescens (Pulsatilla pratensis ssp. hungarica)
Ez a faj is honos és védett, virágaibókolóak, sötét színűek. A Nyírségben található kizárólag, sajnos nem túl nagy számban.

Tavaszi kökörcsin – Pulsatilla vernalis
Törpe faj, korai virágzású, leveleit csak a virágok után hozza.

Kép: Анатолий Стафичук
Pulsatilla vulgaris ‘Rubra’
Bordós virágszínű fajta, a színe miatt különleges.

Fekete kökörcsin – Pulsatilla vulgaris ssp. nigricans
Nagyon sötét burgundi, vagy szinte fekete virágairól kapta a nevét. Kb 20 cm magasra nő. Hazánkban honos és védett.

Zimmermann-kökörcsin – Pulsatilla zimmermannii

Francia kökörcsin – Pulsatilla rubra
Franciaország és Spanyolország területén honos, igazán sötét virágú faj.

Kép: Richárd Makrai
Ne felejtsd el megosztani ismerőseiddel, ha tetszett!
Iratkozz fel!
Kerttervezés és tanácsadás a Kerti kalauz írójától
Remélem, találtál hasznos információkat a fenti posztban! 🙂 A blogom minden olyan kertbarátnak szól, aki szeret a kertben kikapcsolódni vagy a növényekkel időt tölteni.
Egy kert megtervezése komplex feladat, mely sok ismeretet kíván. A kényelmes és praktikus használat alapkövetelmény kell legyen. A megfelelő növények kiválasztása talán még nehezebb, hiszen a növények élőlények. A kiválasztásnál a növények igényeivel, növekedési ütemével, terjedésével tisztában kell lennünk, hogy ne forduljon káoszba vagy veszteségekbe a kertünk az idő előrehaladtával, hanem egyre szebb és szebb legyen.
Keress meg, ha nem boldogulsz egyedül a kert kialakításával!
Hívj most, ne halogasd tovább a kerted szépítését! Élvezd mihamarabb a kertben töltött időt!
Torsán Lilla – +36 30 352 3480 – kertikalauz@gmail.com
Likeold a Kerti kalauz facebook oldalát!
Ha szeretnél virágokról, kerttel kapcsolatos témákról beszélgetni másokkal, csatlakozz a Kerti kalauz zárt facebook csoportjához!
Tedd fel a kérdésed, segítünk, ha tudunk! 🙂
Az is szuper, ha megosztod a saját tapasztalatod, és segítesz vele másoknak!
Kapcsolódó cikkek